Już 8 czerwca 2025 roku Park Etnograficzny w Tokarni stanie się sercem świętokrzyskiej tradycji i gościnności. Przed nami jubileuszowa, 20. edycja Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego – wydarzenia, które od lat gromadzi miłośników regionalnych smaków, rękodzieła, folkloru i dobrej zabawy. Tegoroczny jarmark zapowiada się rekordowo – udział zapowiedziało ponad 200 wystawców z całej Polski! Ich stoiska będą pełne lokalnych dań, produktów, rękodzieła oraz ofert turystycznych, które pozwolą odkryć najpiękniejsze zakątki naszego regionu.
„To nie tylko święto smaków, ale i integracji mieszkańców oraz gości z całej Polski. Serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania, odkrywania bogactwa świętokrzyskiej kultury i korzystania z licznych atrakcji, które przygotowaliśmy specjalnie dla Was!” – podkreśla Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Agrostrefa – kraina dziecięcej wyobraźni i nauki
W tym roku szczególnie bogato zapowiada się Agrostrefa – specjalna strefa dedykowana najmłodszym uczestnikom jarmarku. Dzieci będą mogły bezpłatnie wziąć udział w zabawach, warsztatach i animacjach, które przeniosą je do świata natury, dawnych zawodów i świętokrzyskich legend.
Strefa drewnianych gier XXL
To aż 25 różnych gier wykonanych z drewna – ekologicznych, dużych, wygodnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do rozwijania zręczności, motoryki, logicznego myślenia i integracji międzypokoleniowej.
„PUK, PUK tu Las” – sensoryczna podróż po leśnych tajemnicach
Nowoczesna instalacja przestrzenna od Robie Sobie Dizajn zaprosi dzieci na niezwykły spacer po „nietypowym” lesie. Po przekroczeniu leśnych drzwi młodzi odkrywcy będą musieli pokonać gąszcz ciemnego boru, bawić się na „mchowych wzgórzach” i przedzierać przez „leśne bagna”. To podróż pobudzająca wyobraźnię, zmysły i wiedzę o przyrodzie. W tej strefie odbędą się również warsztaty „Leśni Wróżkowie”.
Ostoja Dworska – spotkanie z dawnymi zawodami
Dzieci poznają tu pracę garbarza, bednarza, piekarza, praczki i kołodzieja. Będą mogły własnoręcznie wykonać przedmiot rzemieślniczy, zobaczyć pokaz strugania łyżek, wyrobu gwoździ i podków, a także spróbować sił w dawnych pracach gospodarskich. W programie m.in. poszukiwanie jajka w kopcu siana, dojenie pokazowej krowy czy lepienie z gliny.
Stara Zagroda i Teatr Wagabunda – powrót do świata dziadków
Stara Zagroda to wyprawa w przeszłość, podczas której dzieci doświadczą życia na dawnej wsi i poznają tradycyjne zabawy. Teatr Wagabunda przygotuje „Magiczny Port” – gry, zabawy, kącik plastyczny oraz Objazdowy Cyrk Prowincjonalny z pokazami sztuki cyrkowej i warsztatami.
Edukacyjne stoiska i warsztaty
Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w animacjach i warsztatach prowadzonych m.in. przez:
-
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
-
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
-
Świętokrzyski Park Narodowy
-
Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego (kapsuła z Kinem 5D)
-
Uzdrowisko Busko-Zdrój
-
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska
-
Zamek Królewski w Chęcinach
-
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim