ZNĘCANIE SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI JEST PRZESTĘPSTWEM
13 marca, 2025
admin
Aktualności
W związku z zaistniałymi w ostatnim okresie przypadkami dotyczącymi złych warunków utrzymywania zwierząt, w szczególności psów, Urząd Gminy w Bejscach przypomina, że znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem!
Podstawę odpowiedzialności karnej za znęcanie się nad zwierzętami stanowi art. 35 ustawy o ochronie zwierząt. Pojęcie znęcania się nad zwierzęciem zostało wyjaśnione w art. 6 ust. 2 uooz. Znęcanie się nad zwierzętami polega na zadawaniu im bólu lub cierpienia albo dopuszczaniu do tego w sposób świadomy. Są to, między innymi, następujące sytuacje:
• umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia,
• bicie zwierzęcia twardymi i ostrymi przedmiotami,
• transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie lub stres,
• używanie uprzęży, pęt, więzów, zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujący zbędny ból lub stres,
• złośliwe straszenie lub drażnienie,
• utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa,
• porzucenie zwierzęcia (w szczególności psa lub kota),
• stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli,
• utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku,
• wystawienie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu.
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt: zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Kto znęca się nad zwierzętami podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli sprawca ww. czynu działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W razie skazania oskarżonego sąd ma obowiązek orzec przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem, a ponadto sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 1 000 złotych do 100 000 złotych na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.
Każda osoba, która jest świadkiem znęcania się nad zwierzętami, jest zobowiązana do tego, aby zareagować. Zgłoszenie o takich przypadkach zgłaszamy na Policję, Straż Miejską, Inspekcji Weterynaryjnej lub do organizacji zajmującej się statutowo ochroną praw zwierząt.
13 marca 2025