Ćwiczenia wojewódzkie pk. Żywioł 2026
W dniu 23 kwietnia 2026 r. na obszarze Gminy Bejsce przeprowadzono kompleksowe ćwiczenia służb ratowniczych, podmiotów wspomagających oraz organów administracji publicznej pod kryptonimem „Żywioł 2026”. Równolegle zrealizowano komponent wojskowy we współpracy z 10 Świętokrzyską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej pod nazwą „Pomocna energia-26”.
Ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie gotowości systemowej w obliczu czterech kluczowych wyzwań:
reagowania na zagrożenia powodziowe,
prowadzenia skomplikowanych akcji wysokościowych na wiatrakach (na wys. ponad 130 m),
zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przy wsparciu Sił Zbrojnych RP,
likwidacji zdarzeń pożarowych w sektorze paliwowym.
Jednym z ważniejszych elementów prowadzonych działań była praca Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Bejscach, który aktywnie współuczestniczył w pracach sztabu powołanego na czas ćwiczeń. W skład organu decyzyjnego weszli przedstawiciele UG w Bejscach:
Edward Krupa – Wójt Gminy Bejsce,
Ilona Beruś – Sekretarz Gminy Bejsce,
Joanna Zielińska – Inspektor Urzędu Gminy w Bejscach,
Stanisław Marzec – Przewodniczący Rady Gminy Bejsce.
Do najważniejszych zadań zespołu należała koordynacja logistyki na szczeblu lokalnym, zarządzanie zasobami komunalnymi oraz wypracowanie procedur przepływu informacji między służbami ratowniczymi a ludnością cywilną.
Swoją obecnością na ćwiczeniach wojewódzkich w Bejscach zaszczycili m.in.:
· bryg. Michał Janowski – z-ca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach,
· st. kpt. Kamil Ciepielewski – naczelnik wydziału planowania operacyjnego KW PSP w Kielcach,
· bryg. Krzysztof Jach – Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej,
· st. kpt. Piotr Boksa – z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej z funkcjonariuszami PSP,
· mjr Marcin Gwóźdź i por. Stanisław Sorbian z 10ŚBWOT,
· Marek Olejarski – Wicestarosta Kazimierski,
· Beata Buła - Wójt Gminy Czarnocin,
· Adam Bodzioch – Burmistrz MiG Kazimierza Wielka,
· Kamil Włosowicz – z-ca Burmistrza MiG Skalbmierz,
· Łukasz Marzec – Sekretarz MiG Opatowiec,
· Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej: podinsp. Artur Pietras i nadkom. Marcin Ciszek,
· przedstawiciele PZZK w Kazimierzy Wielkiej: Marek Krupa i Barbara Zając,
· Powiatowy Lekarz Weterynarii Ewa Luboń-Stefanek,
· Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kazimierzy Wielkiej Tomasz Dalewicz,
· Tomasz Fiszer – przedstawiciel firmy OX2,
· jednostki PSP i OSP z terenu województwa świętokrzyskiego.
Podczas ćwiczeń sprawdzono także scenariusz, w którym gmina nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z blackoutem. W odpowiedzi na deficyt środków cywilnych do akcji wkroczyła 10 Świętokrzyska Brygada WOT. Wykorzystując kontenerową elektrownię polową, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zapewnili wsparcie techniczne, które pozwoliło opanować sytuację energetyczną w Bejscach. Powyższe działania stanowiły praktyczny sprawdzian mechanizmów współdziałania administracji publicznej z siłami zbrojnymi w warunkach kryzysowych.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie w ćwiczenia.
zdjęcia:PSP Kaazimierza Wielka,Urząd Gminy w Bejscach.

