„Gąska śliwką pachnąca”
Danie o tak apetycznej nazwie reprezentowało powiat kazimierski i gminę Bejsce na Konkursie Kulinarnym realizowanym podczas warsztatów kulinarnych pn . „Potrawy regionalne i tradycyjne z gęsiny” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Warsztaty odbyły się w dniu 14 października 2018r. w Rakowie. Autorką przepisu jest Pani Zdzisława Sterna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Uściszowicach gm. Bejsce.
Sekretem dania jest aromatyczny sos śliwkowy, przyrządzany według przepisu babci ze śliw damach z przydomowego sadu.
Gęsina przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Uściszowic spotkała się z uznaniem komisji konkursowej, która nagrodziła „ Gąskę śliwką pachnącą” III miejscem.
Składniki:
2 nóżki i 2 piersi z gęsi,
2 gaście suszonej śliwki damachy
2 cytryny,
½ litra białego wytrawnego wina,
½ litra miodu wielokwiatowego
smalec gęsi do smażenia,
1 łyżeczka cynamonu,
sól, pieprz do smaku
Galas:
2 kg śliwek damach,
1- 3 łyżki cukru w zależności od słodkości śliwek
Opis przygotowania:
Mięso z gęsi solimy, pieprzymy polewamy obficie miodem i pozostawiamy w tej marynacie na noc w chłodnym miejscu. Na drugi dzień mięso obsmażamy na smalcu gęsim, układamy w gęsiarce do pieczenia. Marynatę pozostałą z gęsi mieszamy z białym winem i zalewamy gęsinę i wysypujemy dwie garści suszonych śliwek. Pieczemy pod przykryciem 1-1,5 w temp. 180 stopni. W trakcie pieczenia podlewamy wodą by mięso było soczyste. Pod koniec pieczenia posypujemy gęsinę cynamonem i skórką otartą z cytryny i pieczemy jeszcze 10 minut pod przykryciem. Gąskę podajemy z galasem ( sosem śliwkowym).
Sos śliwkowy:
śliwki damach rozprażamy, przecieramy przez sito i w razie potrzeby dosładzamy.
Gęsinę podajemy w towarzystwie pieczonych ziemniaczków i surówką z czerwonej kapusty lub marchewki.
Całkowity czas przygotowania to 2 godziny + 12 godz. wcześniej mięso musi być zamarynowane.