Skip to content

Okolicznościowa akademia odbyła się w Publicznym Gimnazjum w Czyżowicach. Młodzież, mieszkańcy i zaproszeni goście oddali też hołd ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, w kwietniu 2010 roku.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Piotr Obrempalski. Krótką modlitwę za poległych odmówił ksiądz Marek Zawłocki, proboszcz parafii w Bejscach.

Wieczny odpoczynek

Na miejscach honorowych zasiedli kombatanci – członkowie bejskiego koła Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Zaproszenie na uroczystość przyjęli również starosta kazimierski Jan Nowak, wójt Bejsc Józef Zuwała. Przybyli radni, sołtysi, strażacy i delegacje szkół z pocztami sztandarowymi.

W części artystycznej obejrzeliśmy program „Katyń – Requiem aeternam” („Katyń – Wieczny odpoczynek”), przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem Justyny Chabinki-Wojtkowicz. To był piękny, poruszający spektakl – ze scenami, jakie rozgrywały się w Katyniu wiosną 1940 roku, w obozie więzionych przez Sowietów polskich oficerów.

Katyń i Smoleńsk

I wspaniała, żywa lekcja historii dla młodzieży. W trakcie apelu uczniowie złożyli także hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie, zapalając znicz przed rosnącym przed szkołą Dębem Pamięci.

W kwietniu przypadają dwie bolesne dla Polaków rocznice. Pięć lat temu, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób; w tym prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński. Mówiono o tym także podczas uroczystej akademii w Czyżowicach, czcząc pamięć ofiar tragedii.

Rosną Dęby Pamięci

Po części oficjalnej i prezentacjach artystycznych głos zabrali zaproszeni goście. Nawiązując do wydarzeń sprzed 75 lat. Katyń – to słowo symbol. Wiosną 1940 roku, z rąk sowieckich oprawców, zginęło tam około 22 tysięcy Polaków.

– Nasze spotkanie pokazało, jak ważna jest pamięć o bohaterach narodowych i patriotyczne wychowanie młodzieży – podkreśla Piotr Obrempalski.

Pamięć o tragedii w Katyniu – jednej z największych zbrodni ludobójstwa w XX wieku – jest starannie pielęgnowana wśród mieszkańców gminy Bejsce. Jej symbolem są także trzy katyńskie Dęby Pamięci. Zostały posadzone 12 kwietnia 2010 roku – na skwerze przed Gimnazjum w Czyżowicach, w Bejscach i Dobiesławicach.

/Autor: Adam Ligiecki – www.echodnia.eu/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *