W dniu 20 sierpnia 2017r. odbyły się Dożynki Gminne w Bejscach. Na uroczystości 15 sołectw zaprezentowało piękne, barwne na przekór pogodzie – wieńce dożynkowe.Po uroczystej Mszy Świętej korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Bejsc- zaprowadził gości do hali sportowej, gdzie ze względu na pogodę przeniesiona została impreza.

Starostowie dożynek Monika Kłos z Bejsc i Mateusz Grzybek z Kaczkowic na ręce gospodarza Gminy Józefa Zuwały przekazali okazały bochen chleba  i tym samym rozpoczęli tradycyjny obrzęd dożynkowy. Wójt Gminy podziękował rolnikom za trud codziennej pracy, za to że w pocie czoła pracują na to by na polskich stołach nigdy nie zabrakło chleba.

Z pośród zaproszonych gości głos zabrali w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Pan Marek Lisowski , z ramienia Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pan Bernard Antos, w imieniu Europosła Czesława Siekierskiego- Pan Adam Stoksik.

Podziękowania na ręce rolników złożył również Starosta Dożynek Mateusz Grzybek.

Po przemowach gości nadszedł wreszcie czas na Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec dożynkowy – i tu jak co roku komisja miała nie lada problem. Okazałe, barwne wieńce ze zbóż ,kwiatów i owoców cieszyły oko…dodatkowo obśpiewane, opisane, a nawet obtańczone przez delegacje sołectw stanowiły nie lada wyzwanie dla komisji.

Ale zawsze ktoś wygrać musi- I miejsce powędrowało do Sołectwa Czyżowice, II do Sołectwa Kijany, a III do sołectwa Bejsce.

Po obrzędach dożynkowych przyszedł czas na część artystyczną . Dla gości wystąpił zespół Sami Swoi z Domu Pomocy Społecznej Bejsce, zespół dziecięcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Bejscach, zespół TU i TERAZ z Gminnego Ośrodka Kultury w pod przewodnictwem Pana Radosława Kornasia oraz zespół wokalny pod przewodnictwem Pana Wiesława Tomala z Gminy Opatowiec.

Po występach lokalnych artystów scena należała do Kabaretu z Konopi z Kielc.

Nie zabrakło również innych kulinarnych atrakcji. Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bejsce oraz świetlicowi częstowali gości rozgrzewającą kwaśnicą, bigosem,pierogami, tradycyjnym chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym, swojskie wyroby i całe mnóstwo ciast.

Na muszli koncertowej zabawę taneczną prowadził zespół Magik Band z Krynicy Zdrój.

Dożynki Gminne w obiektywie Tygodnika Ponidzie
Skip to content