W ostatni dzień marca w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej miała miejsce miła uroczystość, w której uczestniczyli: Starosta Jan Nowak, Wicestarosta Michał Bucki, Sekretarz Powiatu Marek Krupa, komendanci służb mundurowych – Kazimierz Zabłotny oraz Jacek Piwowarski i bohater spotkania – Wojtek Sych ze swoją wychowawczynią.

Wojtek jest uczniem III klasy technikum w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej, mieszka w Bejscach. Wydarzenie, które dało asumpt spotkaniu w starostwie, miało miejsce 10 dni wcześniej, w sobotę 21 marca. Wówczas Wojtek przebywał w godzinach wieczornych w Kazimierzy Wielkiej w gronie znajomych, w okolicach zalewu. Przechodził obok nich młody mężczyzna, który dość szybko zniknął im z oczu, co wzbudziło u Wojtka podejrzenie, że stało się coś złego. Po krótkich poszukiwaniach w ciemności okazało się, że mężczyzna ów zsunął się po skarpie do zalewu i nie jest w stanie stamtąd się wydostać. Skarpa jest dość stroma i Wojtek mimo wysiłku i pomocy koleżanki nie mogli sobie sami poradzić. Przytrzymywał więc tonącego przy brzegu, prosząc go by sam trzymał się gałęzi wikliny porastającej skarpę. Równocześnie dzwonił do kolegi o pomoc, ale telefon nie odpowiadał. Wówczas zadzwonił pod numer alarmowy 112 i do czasu przyjazdu strażaków kontrolował sytuację, utrzymując mężczyznę bezpiecznie przy brzegu, by nie zanurzył się pod wodę. Przybyli strażacy wyciągnęli mężczyznę na brzeg. Nie doznał on żadnych obrażeń i jeszcze tego wieczoru wrócił szczęśliwie do domu.

Na wniosek Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Starosta Jan Nowak uznając odwagę i godną naśladowania postawę, nagrodził młodego bohatera dyplomem oraz nagrodą rzeczową – urządzeniem wielofunkcyjnym HP (drukarka, skaner, kopiarka – 3 w jednym) wraz z kompletem materiałów eksploatacyjnych.

Wojciech Sych otrzymał również upominek i podziękowanie od komendanta Zabłotnego.

W trakcie spotkania okazało się, że Wojtek jest druhem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Bejscach.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

/źródło:www.kazimierzaw.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content