Szanowni Państwo!

W życiu naszego Narodu pieśń patriotyczna zawsze odgrywała szczególną rolę. Pieśń to szczególny rodzaj poezji. O jej znaczeniu dla narodowej świadomości, o trwałości pieśni i sile jej przekazu pisał Adam Mickiewicz:

Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało (…)

W słowach pieśni, w charakterystycznym rytmie i dobrze rozpoznawalnej melodii odbijają się dzieje Rzeczypospolitej oraz idee, które na przestrzeni wieków przyświecały Polakom.

Opiewając waleczność piastowskich i jagiellońskich rycerzy, odwagę ułanów, męstwo polskiego żołnierza, dla którego najwyższym celem jest służenie Ojczyźnie, pieśni patriotyczne opowiadają o postawach i wartościach, od których zależy dobro wspólnoty.

Dlatego zachęcam Państwa do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych podczas Narodowego Święta Niepodległości. Mam nadzieję, że to wspólne wydarzenie stanie się okazją do przypomnienia polskiej historii, do mądrej refleksji nad naszą teraźniejszością i przyszłością Rzeczypospolitej.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Zobacz mapę z miejscowościami, które organizują patriotyczne śpiewanie >>

Podziękowania z Kancelarii Prezydenta RP dla samorządu gminy Bejsce za organizację wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych na uroczystościach w dniu 11 listopada 2015r. w Samorządowej Szkole Podstawowej w Bejscach.

podz.kanc.prezyd.

Skip to content