Podsumowanie obchodów 100-lecia Niepodległości

w Publicznym Gimnazjum w Czyżowicach

 

Obchody 100-lecia Niepodległości w Publicznym Gimnazjum w Czyżowicach zainaugurowane zostały 3 września 2018 roku. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele otrzymali wtedy przypinki upamiętniające 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Były one codziennie noszone w szkole przez uczniów i nauczycieli do końca 2018 roku.

 

Aby godnie uczcić to święto, młodzież naszej szkoły uszyła biało-czerwoną flagę z zakupionych przez siebie kawałków białego i czerwonego płótna. Uszyta flaga ma szerokość 3,3 metra i długość 20,2 metra.  Została ona zabrana przez młodzież na marsz patriotyczny, który odbył się 12 października 2018 r. w miejsca związane z wydarzeniami z odzyskiwaniem przez Polskę Niepodległości. Trasa naszego marszu przebiegała przez: Opatowiec (pomnik Józefa Piłsudskiego) – Ksany (Pomnik Legionisty, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939-1945) – Czarkowy (cmentarz wojenny). Część trasy gimnazjaliści przeszli z rozwiniętą flagą trzymaną w dłoniach. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, Pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939-1945 w Ksanach oraz na cmentarzu wojennym w Czarkowach złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Towarzyszący nam ksiądz Przemysław odmówił modlitwę, a nauczycielka historii przybliżyła czasy walk o niepodległość oraz przedstawiła informacje dotyczące odwiedzanych przez nas miejsc.

04 listopada 2018 roku została zorganizowana uroczystość patriotyczna w kościele parafialnym w Bejscach. Z inicjatywy uczniów, dyrekcji szkoły oraz grona pedagogicznego została odprawiona msza święta za Ojczyznę. Rozpoczęła się ona odśpiewaniem Roty, w czasie której młodzież wprowadziła do świątyni uszytą wcześniej flagę. Po nabożeństwie gimnazjaliści oraz zaproszeni absolwenci szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Odzyskaniu Niepodległości.

8 listopada nasza flaga zawisła na budynku gimnazjum. Była to uroczysta chwila, w której wzięli udział wszyscy uczniowie. Zdejmowanie flagi odbyło się również uroczyście 02 stycznia 2019 roku w obecności wszystkich uczniów szkoły. Flaga na budynku szkolnym wisiała więc prawie dwa miesiące. Młodzież naszej szkoły uczestniczyła również w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego 09 listopada o godz. 11.11. Hymn odśpiewany został przed budynkiem szkoły na tle ogromnej biało-czerwonej flagi.

W październiku na kółkach historycznych uczniowie pracowali nad przygotowaniem plakatów, na których umieszczonych zostało 100 najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Plakaty wyeksponowano na korytarzu szkolnym.

11 listopada wzięliśmy udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Rozpoczął je przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie zostały zapalone znicze i złożone kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod tablicą Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, w czasie której punktualnie o 12.00 odśpiewany został hymn narodowy. Po nabożeństwie występ patriotyczny zaprezentowali uczniowie SSP w Dobiesławicach.

20 listopada uczniowie brali udział w pokazie historycznym przedstawiającym dzieje walk o odzyskanie niepodległości. W pokazie czynnie uczestniczyli uczniowie wcielając się w rolę różnych formacji tego okresu. Uczniowie mieli również okazję przymierzania mundurów różnych formacji wojskowych i wzięcia w dłonie repliki używanej przez nich broni.

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości zakończył Quiz pt. „Drogi Polski do Niepodległości”.

 

 

Skip to content