3 WRZEŚNIA 2023 W BEJSCACH ODBĘDĄ SIĘ DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE. NA KILKA DNI PRZED WYDARZENIEM ORGANIZATORZY PRZEDSTAWILI STAROSTĘ I STAROŚCINĘ DOŻYNEK.

Współgospodarzami dożynek powiatowo-gminnych są w tym roku Powiat Kazimierski oraz Gmina Bejsce. Starostami dożynek zostali wybrani Paweł Kłos z Bejsc i 
Edyta Przeniosło z Bieglowa. To oni w najważniejszym momencie obchodów święta plonów przekażą symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy.

Poznajmy bliżej ich sylwetki:

Pani Edyta Przeniosło wraz z mężem Krystianem prowadzą gospodarstwo rolne od 2004r. Zaczynali od 15ha a aktualnie uprawiają 75ha. Od początku swojej działalności małżeństwo poprawiało warunki pracy na swoim gospodarstwie poprzez liczne modernizacje oraz inwestycje w sprzęt rolny. Poza gospodarstwem rolnym od 2018r. Pani Edyta prowadzi działalność gospodarczą polegającą na skupie zboża i rzepaku. Wolny czas lubi spędzać na podróżach wraz z mężem oraz dziećmi Kacprem, Amelią oraz Antosiem.

Pan Paweł Kłos wraz z żoną Moniką prowadzi gospodarstwo rolne zajmujące się hodowlą krów mlecznych. Mleko z gospodarstwa oddawane jest do okręgowej spółdzielni mleczarskiej w Bochni jak i sprzedawane jest w lokalnym mlekomacie w Kazimierzy Wielkiej. Pan Paweł gospodaruje na 35ha. W strukturę upraw wchodzą trwałe użytki zielone, lucerna, pszenica, kukurydza, które w całości wykorzystywane są na paszę dla zwierząt. Jako nowoczesny rolnik Pan Paweł modernizuje gospodarstwo, inwestując w sprzęt rolny. Wolny czas spędza z żoną oraz córkami Zuzanną i Kamilą. Poświęca swój czas również pasji strażackiej pełniąc rolę Zastępcy Naczelnika w Ochotniczej Straży Pożarnej w Bejscach.

Tegorocznym Starostom zadaliśmy pytanie jak się czuje rolnik w porze dożynek?

Dożynki to dla rolnika przede wszystkim czas świętowania oraz podziękowania za tegoroczne plony. W tym okresie podsumowujemy naszą pracę, radujemy się, że wszystko przebiegło pomyślnie i bezpiecznie. – komentuje Pani Edyta. Jest to także czas, w którym już myślimy o rozpoczęciu następnego etapu prac polowych. Praca rolnika jest trudna i tak naprawdę trwa cały rok. Zbiory to tylko krótka część roku, która wynagradza cały okres starań. – dodaje Pan Paweł.

 

Skip to content