“Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Świętokrzyskie” – to przełomowy w historii regionu projekt telekomunikacyjny. Przedsięwzięcia polega na budowie tak zwanej szkieletowej sieci światłowodowej o długości 1422 kilometrów wraz z ośmioma węzłami szkieletowymi oraz 135 węzłami dystrybucyjnymi. Te ostatnie wyglądem przypominają większe szafy telekomunikacyjne, z których będzie można rozprowadzać sygnał bezpośrednio do mieszkańców. Przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do mniejszych miejscowości ułatwi operatorom wejście z usługą tam, gdzie do tej pory było to nieopłacalne z uwagi na duże koszty budowy sieci na własną rękę.

Generalnie dzięki realizacji inwestycji do końca tego roku 90 procent mieszkańców oraz 100 procent firm i instytucji publicznych w regionie uzyska możliwość dostępu do szybkiego internetu. Roboty ziemne związane z układaniem światłowodu, który oplecie całe województwo, są prawie na ukończeniu.

Stan zaawansowania prac w branży budowlanej wynosi ponad 74 procent – mówi Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora Biura Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, które odpowiada za realizację inwestycji. Późną wiosną wykonany zostanie jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem technologicznym elementów przedsięwzięcia – przeprowadzenie kabla pod dnem Wisły, co umożliwi połączenie województwa świętokrzyskiego z lubelskim. Z kolei z Podkarpaciem region zostanie skomunikowany przez most na Wiśle w Połańcu. – Prace toczą się zgodnie z harmonogramem. Przy takim tempie robót rokuję, że inwestycja będzie zakończona w terminie, czyli w lipcu – mówi Andrzej Sztokfisz.

Jednocześnie Urząd Marszałkowski szuka głównego operatora sieci. Działanie te prowadzone są w trybie tak zwanego dialogu konkurencyjnego. Uczestniczą w nim trzy podmioty. _- Przygotowujemy dokumentację, na podstawie której te firmy mają złożyć ofertę – mówi zastępca dyrektora Andrzej Sztokfisz

Zewnętrzny operator będzie zarządzał siecią w imieniu jej właściciela, czyli samorządu województwa. To on dokona wyboru podmiotów, które zaczną świadczenie usług tak zwanej ostatniej mili. Chodzi o doprowadzenie internetu bezpośrednio do mieszkańców oraz instytucji i urzędów.więcej

/źródło:www.echodnia.eu/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content