28 sierpnia 2016 r. o godz 14.00 podczas uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Bejscach rolnicy z powiatu kazimierskiego podziękowali za plony . Mszę Świętą koncelebrowało trzech księży pod przewodnictwem dziekana dekanatu skalbmierskiego ks. kan. Mariana Fatygi, . Honory Gospodarzy pełnili Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Kazimierski Jan Nowak i Wójt Gminy Bejsce Józef Zuwała. Na ich ręce Starostowie Dożynek Marzena Głowacz z Piotrkowic i Mariusz Celuch z Zięblic złożyli chleb z tegorocznych zbiorów.
Marszałek Województwa dziękując za chleb dożynkowy powiedział „(..) chleb to swoisty symbol więzi człowieka i pana Boga,ale powstaje on przez ręce rolników, ludzi, którym się dziś kłaniamy dziękując za ich całoroczny trud i często niedocenianą pracę (…) widzę jak zmieniały się Bejsce i tego Wam serdecznie gratuluję i cieszę się, że Urząd Marszałkowski miał w tych zmianach choć skromny udział…” Starosta Powiatu podziękował rolnikom za ich trud i ogrom pracy włożony w tegoroczne żniwa.”(…) dożynki powiatowe odbywają się w Bejscach bo ta ziemia słynie z dobrych ziem i pracowitych rolników…”

Wójt Gminy Bejsce w swoim wystąpieniu mówił :”…ten rok był dobry dla rolników, jest się z czego cieszyć i za co Bogu i ludziom dziękować. Podziękujmy więc za to cośmy z pól zdołali zebrać, za determinację i wytrwały trud..(…) patrząc z radością na dożynkowy korowód kieruję słowa uznania za kultywowanie tradycji, za piękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe, które są dowodem na to, że ziarna na nowy chleb i nowy zasiew nie zabraknie, tak jak nie zabraknie nadziei i wiary w przyszłe plony (…)”. Swoje wystąpienie włodarz gminy zakończył wierszem ; ..Hej te bejskie pagórki, a w dolinach łąki, ziemio żyzna, dajesz nam chleb z pachnących ziaren mąki.”

Europoseł Pan Czesław Siekierski zwrócił uwagę na trud pracy rolnika podkreślając, że dożynki to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim docenienie ludzi związanych z rolnictwem,podkreślił, że sytuacja na rynku Polskim jest odbiciem sytuacji rynku żywnościowego na świecie.

Głos zabrał również Pan Tadeusz Kowalczyk Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, który kilku słowach wyraził wdzięczność za tak często niedoceniany trud pracy na roli i podziękował za kultywowanie wielowiekowych tradycji dożynkowych. W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego list odczytał Pan Marcin Zawierucha Dyrektor. Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, Pan Adam Stoksik powiedział..”(…)chleb ma ogromną moc, on gromadzi rodziny przy stole. Podziękujmy więc rolnikom za ich trud i ciężką prace, bo to dzięki nim możemy się nim cieszyć(…)” Odczytany został również list Ks. Biskupa Andrzeja Wypycha Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Chicago, wywodzącego się z Kaczkowic w gminie Bejsce „(…) pozdrawiam Was serdecznie z dalekiego Chicago i zapewniam o bliskości mej pamięci i modlitwy w tym szczególnym dla Was dniu dziękczynienia Bogu i radości za dary plonów, którymi z Jego niezmierzonej łaski, rodzi dla nas Ziemia, przy współudziale wytężonej pracy ludzkich rąk (…) całym sercem jestem z Wami podczas tego podniosłego wydarzenia(…)”. Dobre wieści dla rolników powiatu kazimierskiego przywiózł Zastępca Dyrektora ARiMR w Kielcach Pan Józef Cepil- poinformował, że zwiększa się dopłaty w związku z wzrostem kursu Euro.

Przed Mszą Świętą został wybrany najpiękniejszy wieniec z gminy Bejsce. Z pośród 16 pięknych wieńcy, komisja konkursowa w składzie: Pani Karolina Leśniewska – pracownik Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kazimierzy Wielkiej , Pan Adrian Ścipiór- Kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kazimierzy Wielkiej i Pan Janusz Skoczek Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kazimierzy Wielkiej za najpiękniejszy uznała wieniec sołectwa Czyżowice, II miejsce zajęło sołectwo Grodowice., III miejsce zajął wieniec z sołectwa Morawianki.Wszystkie delegacje otrzymały od Wójta Gminy Bejsce nagrody.Komisja rozstrzygnęła również konkurs na najpiękniejszy wieniec gminy Kazimierza Wielka wybierając wieniec sołectwa Plechów.

W części obrzędowej uroczystości na scenie zaprezentowały się delegacje sołectw z pięciu gmin powiatu, które w formie ludowych przyśpiewek przedstawiły swoją gminę i przygotowany wieniec. Decyzją komisji konkursowej w skład której weszli:Przewodniczący Komisji Pan Marek Krupa- Sekretarz Powiatu Kazimierskiego, Pani Małgorzata Stachurska Inspektor w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska, od lat zajmuje się Organizacją Dożynek Wojewódzkich i Prezydenckich w Spale , ramienia Wojewody Świętokrzyskiego Pana Marcin Zawierucha Dyrektor. Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych oraz Pani Ilona Beruś – Sekretarz Gminy Bejsce, Pani Agata Wróbel- Sekretarz Gminy Czarnocin, Pan Rafał Stokłosa- Sekretarz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Pan Łukasz Marzec- Sekretarz Gminy Opatowiec oraz na dożynkach wojewódzkich powiat kazimierski będą reprezentowali ze swoim wieńcem mieszkańcy Czyżowic z gminy Bejsce.
W części artystycznej wystąpiły: Gabutowianki, zespół Sami Swoi z DPS Bejsce oraz Zespół Bejscowianie.

Rozstrzygnięto też konkurs Piękna i Bezpieczna Zagroda 2016, w którym główna nagroda przypadła Państwu Aleksandrze i Dariuszowi Piotrowskim z Ciuślic – gmina Czarnocin. Dyplomy laureatom wręczył starosta Jan Nowak. Wieczór uświetnił koncert pt. Wehikuł czasu.

Na placu targowym usytuowane były stoiska promocyjne Farmy Wiatrowej Bejsce, Banku Spółdzielczego w Kielcach, stoiska gmin z powiatu kazimierskiego, LGD „ Perły Ponidzia”, Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kazimierzy Wielkiej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojskowej Komedy Uzupełnień w Busku – Zdroju,barwne stoisko Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego , wystawa ciągników rolniczych Firmy Kisiel z Górna, stoisko firmy Vissman i wiele wiele innych Gospodynie z Kół Gospodyń z terenu gminy Bejsce częstowały gości bigosem, pierogami, krokietami, gulaszem, ciastami i swojskim chlebem ze smalcem.

Przy dźwiękach muzyki granej przez zespół SEPTYMA mieszkańcy powiatu kazimierskiego bawili się do białego rana.

Szczególne podziękowania kierujemy do Farmy Wiatrowej Bejsce – sponsora głównego niedzielnych uroczystości. Serdecznie dziękujemy sponsorom : Bankowi Spółdzielczemu w Kielcach, F. H. U. Rolmet, F.H.U Ryszard Cham,Firma „ Ogrobed” Głowacz Janusz.
Wójt Gminy Bejsce pragnie wszystkim podziękować za pomoc przy organizacji tegorocznych Dożynek Powiatowych.



pozostałe filmy Galeria zdjęć na Stronie Powiatu Kazimierskiego

Skip to content