Za nami Dożynki Gminne 2022r. które odbyły  się w gościnnych progach sołectwa Królewice.

Uroczystość rozpoczęła plenerowa Msza Święta, którą odprawił proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Bejscach ks. Marek Capek.- oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Orkiestra Dęta z Bejsc.

Uroczystość otworzył Gospodarz Gminy Edward Krupa, który przyjął tradycjny bochen chleba od Starostów Dożynkowych Pani Angeliki Trzaska i Tomasza Maja. Wśród gości dożynkowych znaleźli się Jacek Włosowicz senator RP,Jan Nowak Starosta Powiatu Kazimierskiego, Marek Krupa Sekretarz Powiatu Kazimierskiego, Adam Stoksik Radny Powiatu Kazimierskiego, Jacek Piwowarski Komendant Powiatowy Policji, Adrian Ścipiór Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Sebastian Kasprzyk Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach, Janusz Skoczek Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tomasz Fiszesz Prezes Farmy Wiatrowej Bejsce,Piotr Mucha  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bejscach. Za pośrednictwem swoich przedstawicieli podziękowania dla rolników złożyli Poseł na Sejm Władysław Kosiniak Kamysz i Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

(…)

Pragnę więc podziękować Państwu za ciężką, całoroczną procę. Doceniam Państwa wytrwałość i  trud włożony w to by ziemia wydawała obfite plony.

 Z uznaniem postrzegam  wierność dobrej polskiej tradycji rolnictwa oraz umiejętność łączenia jej z modernizacją produkcji rolnej, obejmującą mechanizację, wdrażanie nowych technik upraw i hodowli oraz starania o fundusze na rozwój.

Serdecznie dziękuje wszystkim za trud pracy włożony w przygotowanie pięknych wieńcy dożynkowych, wspaniale udekorowane stoiska, pyszne potrawy. To dzięki Waszemu zaangażowaniu i poświęceniu dzisiejsze święto ma tak wspaniałą oprawę.

Patrzę z dumą na to jak wspaniale kultywujecie tradycje, które zapoczątkowali Nasi przodkowie. Z roku na rok Koła Gospodyń, Stowarzyszenia i Sołectwa rozszerzają swoją działalność i w ich szeregach jest coraz więcej młodych ludzi co cieszy i daje nadzieję na to, że tradycje na bejskiej ziemi nie zaginą.(…)-tymi słowami Wójt Gminy Bejsce dziękował rolnikom za ich ogrom pracy.

Nieodłącznym elementem święta plonów są wieńce dożynkowe, niezmiennie jak co roku zachwycały wszystkich zebranych. Na tegorocznych dożynkach zaprezentowało się 15 wieńcy dożynkowych .Ale wśród nich ten jeden był najpiękniejszy. W ocenie komisji na najwyższe podium zasłużyło sołectwo Grodowice, II miejsce powędrowało w ręce sołectwa Bejsce, III pozycję zajęło sołectwo Czyżowice. Wszystkie pozostałe wieńce otrzymały równorzędne nagrody. Poza konkursem wieniec zaprezentował Klub Seniora z Czyżowic.

Dla dożynkowych gości nie zabrakło atrakcji i dla ciała i dla ducha.

Stoły aż uginały się od przeróżnych lokalnych przysmaków, swoimi potrawami kusiły: KGW  Królewice, KGW Kijany, KGW Brończyce, KGW Bejsce, KGW Morawiany, KGW Czyżowice, KGW Dobiesławice, KGW Kaczkowice, Sołectwo Grodowice, Stowarzyszenie Młodzi z lat 70 .

 Stoisko ze smakołykami i rękodziełem przygotowała Placówka Dzienna i Mieszkania Wspierane   w Czyżowicach.

Dla najmłodszych organizator zadbał o wesołe miasteczko i konne przejażdżki.

Nie zabrakło również muzycznych atrakcji: na scenie wystąpili zespół Sami Swoi z Domu Pomocy Społecznej w Bejscach, zespół Tu i teraz z Gminnego Ośrodka Kultury w Bejscach.

Gwiazdą wieczoru był zespół MENELAOS, a zabawę taneczną do białego rana prowadził zespół Master.

Zdjęcia: Tomasz Pudo

Skip to content