Szanowni Państwo

W dniu niezwykle uroczystym, bliskim sercu każdego Polaka, w dniu 11 listopada, upamiętniającym rocznicę odzyskania w 1918 r. niepodległości przez naszą Ojczyznę , po 123 latach niewoli. Spotykamy się my – spadkobiercy idei i marzeń kilku pokoleń Polaków o niepodległej Ojczyźnie. Jesteśmy wdzięczni naszym praojcom za zwycięstwo w walce z zaborcą. Zebraliśmy się tu bo chcemy zapewnić , iż ofiara z blizn i krwi, przelana na drodze do niepodległości, nigdy nie zostanie zapomniana. Dziś patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Ale musimy pamiętać , że

Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć – mówił nasz Wielki Rodak błogosławiony Jan Paweł II . Pomni tych słów a także historii naszego kraju dokładamy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę. Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć.

Obecnie patriotyzm zdaje się być niemodnym, pozbawionym racji bytu słowem.

Bądźmy zatem obywatelami świata, Europejczykami, pamiętając jednocześnie skąd nasz ród. Nie wstydźmy się religii, tradycji i ideałów naszych przodków. Bądźmy dumni z dziejów i kultury naszego tysiącletniego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie.

Józef Zuwała

Wójt Gminy Bejsce

 

Skip to content