Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz św. Strażaka rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w  kościele pw.św Mikołaja w Bejscach.

We Mszy Świętej udział wzięły Władze Gminy, Radni Powiatu Kazimierskiego Adam Stoksik , Michał Szczerba, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bejscach wraz z pracownikami, poczty sztandarowe jednostek OPS z terenu gminy Bejsce, poczet sztandarowy PSL, poczty sztandarowe Zespołu Szkolno –  Przedszkolengo w Bejscach, Samorządowej Szkoły Podstawowej w Dobiesławicach .Homilię wygłosił proboszcz parafii w Bejscach ks. Marek Capek.

Gospodarz Gminy  Edward Krupa w swoim wystąpieniu  podziękował wszystkim obecnym za tak liczny udział i zwrócił się  do zebranych tymi słowami  : „(…)Dzisiejsza 232 rocznica  uchwalenia konstytucji , skłania nas do refleksji. Każdy z nas Polaków musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy zależy mu na ojczystym kraju, na tradycji, dokonaniach naszych przodków, kulturze i patriotyzmie. Czy wykazujemy determinację w tym, by przekazać młodemu pokoleniu należytą wiedzę i prawdę   o nasz ojczyźnie

Dzisiejszy dzień jest dla nas wszystkich świętem wielkiego tryumfu polskiego narodu. Niech wartości towarzyszące twórcom Konstytucji 3 maja będą obecne w sercach każdego z nas. Brońmy je i starannie pielęgnujmy. Wznieśmy się ponad podziały i własne interesy.

Jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki jeśli odsuniemy na bok waśnie, jeśli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski, na rozwoju każdego skrawka ziemi, na której żyjemy. Na przestrzeni wieków jako naród potrafiliśmy jednoczyć siłę   i powstawać ze zgliszczy, zapominać o urazach i wzajemnych wyrządzonych sobie krzywdach. Róbmy tak  i dziś.

Po Mszy Świętej uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Dobiesławicach w pięknym montażu słowno-muzycznym przybliżyli zebranym zdarzenia sprzed 232 lat.

Uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych prowadzonych przez Orkiestrę Dętą z Bejsc rozpoczął ceremoniał strażacki. Delegacje złoży kwiaty pod pomnikiem świętego Floriana, następnie dowódca uroczystości dh Piotr Kurek złoży raport Prezesowi  Zarządu  Oddziału Gminnego Związku  OPS RP dh Edwardowi Krupa .

Dh Prezes podziękował strażakom za ofiarną służbę na rzecz ratowania życia i mienia ludzkiego, za gotowość i bezinteresowną chęć  niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. (…)Niech Święty Florian towarzyszy Wam przy codziennych obowiązkach. Niech ta trudna i odpowiedzialna praca będzie wyłącznie źródłem satysfakcji i zadowolenia, a poczucie dobrze pełnionej misji niech nigdy Was nie opuszcza.

Życzę wam drodzy Druhowie zawsze bezpiecznej służby, szczęśliwych powrotów z wszystkich akcji. A także zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym dla Was i Waszych rodzin.”

Po  przeglądzie jednostek dowódca złożył raport o zakończeniu uroczystości.

Zdjęcia:Maciej Wójcik

 

 

Skip to content